ברוכים הבאים לעידן הקריפטו

אי אפשר לדבר היום על כסף בלי לדבר על מטבעות וירטואליים וטכנולוגיית הבלוקצ'יין שהיא התשתית של אותו 'כסף וירטואלי'. שתי חברות ישראליות, Kiribo ו-Zango, יצרו פתרונות המבקשים לתת מענה למורכבות הפעולה ולסיכונים הקיימים בעולם הקריפטו.

שוק הקריפטו הוא שוק צומח שרבים משווים את החדשנות וההשפעה העתידית שלו, להשפעת האינטרנט בסוף המאה הקודמת. מומחים בתחום צופים כי בשנים הקרובות טכנולוגיית הבלוקצ'יין תיגע בכל תחום בחיינו, החל משימוש בה כאמצעי תשלום, דרך מעקב אחר תנועת סחורות ועד רישום נכסים בבלוקצ'יין ('טאבו קריפטו').

בלוקצ'יין היא טכנולוגיית מחשב מתוחכמת שהומצאה על ידי מפתחי המטבע הווירטואלי הראשון – ביטקוין. זוהי שיטת הצפנה (הצפנה) של נתונים באופן המאפשר פעילות עסקית פתוחה ומאובטחת באינטרנט ואימות עסקאות ללא צורך בגוף ניהול מרכזי.

האב סקיוריטי מטבע הווירטואלי

הבעיה בשימוש בבלוקצ'יין היא שהוא עשוי להיות מאוד מאובטח, אבל לא פשוט ובטוח לשימוש כמו בנק. אין גוף ממשלתי או בנק המפקחים על ההעברות מאחוריו ויכולים לבוא לעזרת המשתמשים במקרה של טעות אנוש או הונאה.

אין גוף ממשלתי או גוף אחראי אחר מאחורי הבלוקצ'יין. 'פנקס החשבונות' בו נרשמות כל העברות הנכסים, נשלט על ידי ציבור המשתמשים ומאובטח ברמה חסרת תקדים. מצב זה חוסך בירוקרטיה, מפחית עלויות ומאיץ הליכים (העברה בין בעלי חשבונות במדינות שונות תוך מספר שניות במקום מספר ימים). אולם עם תחילת השימוש בשיטה התגלו מספר תרחישים מדאיגים והתרחשו כמה מקרים מצערים. לדוגמה, בעולם הרגיל, אתה יכול, בקלות יחסית, להתמודד עם מקרה של אובדן הארנק המכיל את כרטיסי האשראי שלך. אם אדם שכח את מספר חשבון הבנק שלו, ניתן לפנות לבנק ולקבל את המספר שוב, לאחר תהליך זיהוי. בעולם הבלוקצ'יין במקרה דומה, אין גורם מרכזי-אחראי שיעזור.

לדברי אסף נעים, מנכ"ל Kirobo, כאן בדיוק נכנסת לתמונה החברה שהקים ב-2018: "אנחנו רוצים להפוך את פעילות הבלוקצ'יין לפשוטה ובטוחה כמו בנקאות מקוונת. בבנק הלקוחות יודעים שאפשר להפסיק להעביר כסף לחשבון הלא נכון במקרה של טעות. לקוח המפקיד את כל הונו בבנק, היה סמוך ובטוח כי לאחר מאה ועשרים יימסרו נכסיו ליורשיו החוקיים בפיקוח מערכת בתי המשפט והרשויות.

הגנות מערכת בנקאית לא קיימות בבלוקצ'יין. הנה, אם אתה שולח בטעות מיליון דולר לכתובת הלא נכונה, אין למי להתקשר, אין גורם מרכזי לפנות אליו. "בפברואר 2021, למשל, נשלחו 682,000 דולר לכתובות הלא נכונות ב-128 עסקאות שגויות. זה כסף אבוד. אפילו לא ניתן לברר את זהות בעל החשבון שאליו הועבר הכסף בטעות. מדובר במחסום מטורף שמעכב את הפריסה ואימוץ השיטה", מציין נעים.

Kirovo פיתחה טכנולוגיה המאפשרת, בין היתר, לעצור העברה לחשבון הלא נכון. כך זה עובד: במקביל להעברת המטבע הוירטואלי ניתן קוד אבטחה לנמען (בדומה לקוד הזיהוי ב-SMS שהפך לאחרונה לנפוץ). על מנת להשלים את ההעברה, הצד המקבל צריך להזין את הקוד. אם ההעברה בוצעה בטעות לאדם הלא נכון, אזי הוא לא יוכל להשלים את ההעברה כי אין לו את קוד האימות. ההעברה תבוטל לאחר זמן קצוב או ברגע שבעל החשבון יגלה את הטעות שעשה ויבטל את הפעולה.

Kirovo פיתחה מוצרים נוספים של גיבוי והורשה. "אנחנו נותנים גיבוי על הנכסים ולא על הארנק עצמו", מסביר נעים. "כלומר, גם אם הארנק אבוד – הנכסים לא הולכים לאיבוד. יש הרבה סיפורים על אנשים שיש להם סכומי עתק בביטקוין, אבל לא יכולים לגשת אליהם. לפני כשלוש שנים נהרג מיליארדר ומטבעות וירטואליים בשווי של כ$$ 500 מיליון תקועים ויורשים לא יכולים לגשת אליהם. אלה דברים שהטכנולוגיה שלנו מטפלת בהם." כפתור הביטול של Kirovo פועל גם באטריום וגם בביטקוין ובקרוב מאוד הם מתכננים להוסיף אותו לכל מטבעות ה-ERC 20. כלומר, ל-95 אחוז מכל המטבעות הקיימים.

האב סקיוריטי מוצרים

השיטה של ​​קיריבו יוצרת ארנק וירטואלי ש'יושב' ישירות בתוך הבלוקצ'יין ונשלט על ידי הארנק הפיזי שיצר אותו. אם תאבד גישה לארנק הפיזי, הגישה לכל הכסף אובדת – אך על ידי הוספת ארנק וירטואלי 'חכם' הניתן לתכנות, תוכל לשנות את המצב. ניתן לקבוע, למשל, שאם הארנק לא ייפתח במשך חצי שנה, הבעלות תעבור לבעל חשבון אחר שהלקוח הגדיר מראש. כך ניתן לגבות את הנכסים וגם להוריש אותם ב'צוואה', שגם היא נשמרת בבלוקצ'יין.